پرووال

جنبش زیبایی‌شناسی 4

اوئن جونز، (1809-1874)

اوئن جونز، معمار و هنرمند فعال در زمينه‌ى هنرهاى تزيينى يا دكوراتيو، ناشر، مؤلف و مدرسِ بريتانيايى كه بيشتر به‌دليل مطالعاتِ گسترده‌اش پيرامونِ موتیف‌ها یا نقشمایه‌های هنریِ اقوام و مِلَل، بویژه تمدنهای آسیایی، آفریقایی و حوزه‌ی مدیترانه و انتشار آنها در قالب کتاب و به‌شکلِ جُنگهای تصویری شهرت دارد. جونز در لندن به‌دنیا آمد، پدرش فروشنده‌ی عتیقه‌جات، پوست و خَز بود. جوان بود که در رشته‌ی طراحی‌داخلی تحصیل کرد و بعد از گذراندن دوره‌ای شش‌ساله در یک کارگاه معماری، مدت چهار‌سال به کشورهای ایتالیا، یونان ترکیه، مصر و جنوب اسپانیا سفر کرد. در اسپانیا مطالعاتِ گسترده و بسیار دقیقی روی تزییناتِ کاخِ باشکوهِ الحمراء انجام داد و پس از بازگشت به لندن در سال ١٨٣٦، کار حرفه‌ای خود را آغاز نمود. ارزش نقش و رنگ در مطالعاتِ جونز جایگاهِ ویژه‌ای‌ست، به باورِ او شکل بدونِ رنگ، مثلِ جسمِ بدون جان است.

محتوای کامل این عنوان، بزودی منتشر خواهد شد.
استفاده از محتوای جُستارها، با ذکر دقیق مأخذ و منبع آنها بلا‌مانع است.
جنبشها
جنبش، در نقشِ دستوری اسمِ مصدر (مأخوذ از مصدر جنبیدن)، به معنای لُغویِ حرکت، تحول و تنوع است. جنبش، تلاشی هدفمند و سازمان یافته برای دستیابی به یک نتیجه‌‌ی هنری، فرهنگی یا اجتماعی‌ست. غالبِ جنبشها خواهان تغییرات بنیادی در طرز تلقی مخاطبان یا جامعه‌ی خود بوده‌اند و به این دلیل گاهی مشمول ویژگیهای قاطعیت و عدم مدارا شده‌اند.
هنرمندان
معرفیِ اشخاصی که در آفرینش، طراحی، مهندسی و تولیدِ کالا، هم در زمینه‌ی هنرهایِ تزیینی و هم در شاخه‌ی هنرهای کاربردی، فعال بوده و اندیشه‌ها و آثار آنها به شکل‌گیریِ سبکها، جنبشها و مکاتبِ هنری منجر شده و یا به دلیلِ اهمیت‌شان در زُمره‌ی میراثِ هنری و فرهنگی بشر قرار می‌گیرند، بخشی از برنامه‌ی تولیدِ محتوایِ مجله‌ی پرووال است. اولویتِ ما، معرفیِ هنرمندانی در شاخه‌هایِ طراحی داخلی، طراحیِ صنعتی، صنایعِ دستی، معماری و هنرهای تزیینی یا دکوراتیو است.

بیشتر بخوانید


با خبرنامه‌ی پرووال
در جریان باشید!

مشترک می‌شوم!

دسترسی به
همه‌ی محصولات!

دانلود کاتالوگ‌ها